Eurowybory Przywilej Obywatelski Czy Elitarny Wybryk ?

Udostępnij na:

 

Eurowybory  Przywilej Obywatelski Czy Elitarny Wybryk ?

                Trwa ostatni tydzień kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Politycy, zarówno z prawej, jak i z lewej strony podróżują po kraju i straszą. Czasami odnoszę wrażenie, że jest to słabej jakości plebiscyt, w którym jedni starają się zrazić naród do drugich. Plebiscyt na osiągnięcia dokonane i te które trzeba wytknąć, ponieważ zostały ogłoszone jako obietnice i niedotrzymane.  Wydaje mi się, że niektórzy kandydaci sami nie wiedzą czym jest Unia Europejska i czym się tak naprawdę zajmuje. Widoczne jest to, niestety, w niektórych wywiadach i wypowiedziach.

                Sami kandydaci dobierani są często przez pryzmat możliwości skupienia wokół siebie elektoratu, a nie poprzez swoje kompetencje merytoryczne. Znajomość języków i obycie w świecie to stanowczo za mało, aby zasiadać w największym centrum decyzyjnym w Europie, jakim niewątpliwie jest Parlament Europejski. Ma to niestety ogromny wpływ na niską frekwencję w wyborach w naszym kraju, choć nie tylko tutaj ten problem występuje. Zauważam, że im bardziej na wschód tym większy się on staje. Zjawisko to jest jedną z największych bolączek współczesnej demokracji. Potwierdzeniem tej tezy może być rosnące w naszym kraju poparcie dla ruchów skrajnie prawicowych czy anty-europejskich, które idą do Parlamentu Europejskiego z utopijnymi wizjami rozsadzenia tej instytucji od środka z jednoczesnym życiem na koszt europejskich podatników. Premier Donald Tusk przekonuje, że Platforma Obywatelska jest jedyną odpowiedzialną i gwarantującą bezpieczeństwo Polaków partią. I na dzień dzisiejszy tak jest, ale nie wynika to z siły partii, ale ze słabości innych ugrupowań. Ma to niestety wpływ na wysokie notowania PO.

Wydaje się, że przy braku wiedzy czym tak naprawdę jest UE, wyniki wyborów są i będą jeszcze długo uzależnione od grup wyborców niezdecydowanych i antysystemowych.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.